نوروز ۱۴۰۰
نوروز ۱۴۰۰

منطقه ای که کشور باستانی ایران ( پارس) در آن واقع شده است از شاخصه های تاریخی، فرهنگی و مذهبی مشترکی بهره جسته است. همچنین پیوند های مشترک  سبب شده است تا ملیت های ساکن در این نقطه از جهان به سمت همگرایی و تعاملات فرهنگی پیش روند. از سوی دیگر ملت های این بخش از سیاره خاکی قرابت های تمدنی منحصر به فردی دارند که آنها را در قالب یک خانواده بزرگ و مقتدر می نمایاند که تمدن امروز بشری در بسیاری از بخش ها وام دار تلاش های نیاکان آنها بوده است. یکی از این قرابت های باستانی و باشکوه که همزیستی نوع بشر را با جان طبیعت گره میزند جشن نوروز است که به قدمت آئین میترا و دین زرتشت که مظهر یگانه پرستی در این مرز تاریخی اند در شریان زندگی مردمان این مرز و بوم جاوید مانده است و چه زیباست که در این نکو سال شروع صده جدید که تقویمی دارد به قدمت هجرت آخرین پیامبر ادیان الهی که مظهر برابری و برادری است جشن جهانی نوروز را برگزار کنیم.  نوروز به عنوان روز نو که یکی از میراث با عظمت ناملموس فرهنگ جهان است که پیوند ناگسستنی را در بین ملت ها پدید آورده است.

هر ساله با آغاز سالِ نو و بهار طبیعت کشورهای منطقه تمدنی اکو این جشن را در کنار یکدیگر و با آداب و رسوم یکسان برگزار می کنند، اما در آغاز هزاره جدید در تاریخ هجری شمسی بر آن شدیم تا به عنوان باشگاه توسعه ی گردشگری خلاق، تحت نظارت کمیسیون ملی یونسکو-ایران افتخار دعوت از مقامات و مسئولین سازمان جهانی یونسکو و همچنین دبیران کمیسیون های ملی کشورهای عضو را داشته باشیم و علاوه بر آن خواستار آن باشیم تا کمیسیون ملی علمی و فرهنگی ملل متحد از تمامی همکاران خود در سراسر جهان برای بازدید از ایران به عنوان هسته مرکزی تمدن مقتدر و بزرگ ایران باستان دعوت نماید. همچنین از کشورهایی که نوروز را همگام با ایرانیان جشن می گیرند و محترم می شمارند در قالب پروژه نوروز بی مرز دعوت به عمل آوریم تا با برگزاری جشن ها، آئین ها و سنن خویش در این خاک پر گهر هر چه بیشتر بر غنای این رویداد صده ی جدید بیافزایند. بر آنیم تا با برگزاری اجلاس جهانی نوروز که با حضور مقامات عالی رتبه ی سازمان جهانی یونسکو، کمیسیون ملی یونسکو ایران و دبیران کمیسیون های ملی کشورهای مدئو برگزار می‌شود تاریخچه ی غنی یکی از بنیانگذاران تمدنی بشری را بیشتر نمایان کنیم و آنان را با خواستگاه نوروز در سفری با شکوه به پایتخت میراث پارسی در شیراز بیش از پیش آگاه کنیم.

همچنین مفتخریم که با حضور مقامات بلندپایه کشوری و مدعوین اجلاس جهانی نوروز در لحظه ی ورود به بهار طبیعت جشن نوروز بی مرز را در لحظه ی سال تحویل به دور هم جشن بگیریم و قاب خاطره ای ماندگار را برای تمامی حاضرین به یادگار بگزاریم.